15.05.2020 Türkçe Dil ve Müzik Etkinlik Planı

                                                               GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI



Ad Soyad: Gamze Büyüköz
Çocuk Gelişimi (U.Ö)
180911081

Tarih: 15.05.2020

Yaş Grubu: 48-60 Ay 

Güne Başlama Zamanı: Çocuklar güler yüzlü bir şekilde karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlık yapmaları söylenir. Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir. Okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.
Oyun Zamanı: Güne başlama zamanı sona erdikten sonra çocuklara hangi öğrenme merkezinde oynamak istedikleri sorulur.Öğretmen öğrencileri öğrenme merkezlerine yönlendirir ve öğrencilerini izler. 
Kahvaltı,Temizlik: Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamak için lavaboya giderler. Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
Etkinlik Zamanı: "Süpriz Kutu" isimli Türkçe , Müzik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
Günü Değerlendirme: Gün sonunda çocuklarla kutunun içinde neler olduğunu tahmin ederken çok heyecanlı ve merak içinde olduklarını söylediler. Kutunun içinden çıkan gitar resimleri bazı öğrencileri çok mutlu ettiğini dile getirdiler. Bazı öğrenciler gitar çalmayı merak ettiklerini söylediler. Ritim çalışması yaparken çok eğlendiklerini gitar çalmanın çok güzel olduğunu dile getirdiler.  Böylelikle etkinlikten keyif aldıklarını gözlemledim.  Evde neler yapmaları gerektiği hakkında konuşuldu. 
Eve Gidiş: İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Güler yüzle evlerine gönderilir.

Genel Değerlendirme: 

Çocuk Açısından:

  • Bugün için belirlenen etkinlikler, çok fazla ilgi çekici olduğundan çocukların dikkatleri dağılmadan etkinlikler tamamlanıldı.
  • Çocuklar etkinliklere severek ve isteyerek katıldılar.
  • Her bir çocuk çalışmalara katıldı. Dolayısıyla da amaçlara ulaşıldığı düşüncesindeyim.
  • Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı.
  • Türkçe etkinliğinde kendilerini ifade etmelerine yeterince fırsat verildi
  • Çocukların merak düzeyleri üst seviyedeydi bu da etkinliklerde eğlenceli vakit geçirmelerini sağladı. Özellikle müzik etkinliğinde yaptıkları gitarlarla ritim çalışması yapmaları mutlu etti.
  • Grup olarak etkinliğe katılmaları, etkinliğe karşı istekli olmalarını sağladı.


Program Açısından: 

  • Bireysel etkinliğe yer verildi
  • Etkinliklerde kazanım ve göstergelere ulaşıldı.
  • Plan çocukların yaş grubuna uygun olarak hazırlanmış olup, çocukların gelişimlerini desteklediği düşüncesindeyim.
  • Etkinliklerin süresini çocukların dikkat sürelerine göre artırıp azalttım.
  • Materyaller yeterli ve uygundu.
  • Özellikle fen etkinliğinde araç gereç kullanmaları çocukların çok hoşlarına gitti.
  • Kazanım ve göstergeler yeterliydi.
  • Etkinlikler çocuk merkezliydi.


Öğretmen Açısından: 

  • Amaçlar çocukların gelişim seviyelerine uygunluğu ve etkinlikler arasındaki aktif-pasif dengesinin sağlanmış olması öğretmen olarak başarılı olmamda bana yardımcı oldu.
  • Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasında değişik materyaller kullanıldı.
  • Program kolay uygulanabildi.
  • Planı uygularken bir zorluk yaşamadım.
  •  Çocuklar etkinliklere kolay ilgi gösterdiler.
  • Bireysel konuşmalarda çocukların hepsinin kendilerini ifade etmelerine yeterince fırsat verildi
  •  Etkinlik çocukların ilgisini çekebilecek şekilde sunuldu
  • Etkinlikler için değişik materyallere yer vermem, beni uygulama esnasında daha istekli hale getirdi.


                                                        ETKİNLİK PLANI
Etkinlik Adı: Süpriz Kutu
Etkinlik Türü: Türkçe , Müzik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
Yaş Grubu: 48-60 Ay

                                                KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSELGELİŞİM
Kazanım 2.  Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.(Göstergeleri: Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.)
Kazanım 5. Nesne veya varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın yapıldığı malzemeyi söyler. Nesne/varlığın adını söyler. Nesne/varlığın sesini söyler. Nesne/varlığın kullanım amaçlarını söyler.)
 DİL GELİŞİM
Kazanım 10. Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar.)
MOTOR GELİŞİM
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri çeker/gerer.)
Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Göstergeleri: Bedenini, nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. )

ÖĞRENME SÜRECİ

• Öğretmen sınıfa elinde iki adet kutu ile gelir. “Çocuklar müzik öğretmeni bir arkadaşım sizlere vermem için bana bu iki kutuyu verdi. İçerisinde sizler için hazırladığı harika bir sürpriz varmış. Sizlere olan saygımdan içerisinde ne olduğuna bakmadım ama doğrusu içinde ne olduğunu çok merak ediyorum. Sizce kutunun içerisinde ne olabilir? Arkadaşım sizler için nasıl bir sürpriz hazırlamış olabilir?” denerek çocuklardan kutunun içerisinde ne olduğunu tahmin etmeleri istenir.
• Alınan tahminlerin ardından “ İzin verirseniz kutuyu açabilir miyim?” denerek birinci kutu açılır ve içerisindeki paket lastikleri çıkartılarak çocukların paket lastiklerini incelemelerine fırsat verilir.
• “Sanırım sürprizi ikinci kutuyu açmadan anlayamayacağız.” denerek ikinci kutu açılır.
• İçerisinden çıkan gitar resimleri çocuklarla birlikte incelenir.
• “Arkadaşım neden bu malzemeleri size göndermiş olabilir? Acaba arkadaşım bizden gitar yapmamızı mı istiyor? Peki, ama nasıl? Elimizde sadece paket lastikleri ve iki boş kutu var, sizce bu malzemelerle gitar yapabilir miyiz? Nereden başlamalı ve nasıl bir yol izlemeliyiz? Başka hangi malzemelere ihtiyacımız olabilir?” sorularıyla birlikte gitar yapımı çocuklarla birlikte tasarlanır.
• Çocuklar iki gruba ayrılır. Verilen malzemelerle gitar oluşturmalarına fırsat verilir. Gerektiği durumlarda rehberlik edilir.
• Yapılan gitarların gitar görseli gösterilerek gerçek gitarlarla karşılaştırılması sağlanır.
• Enstrümanın adı, sesi, yapıldığı malzeme ve kullanım amaçları sorulur.
• Üzerindeki ses deliğine dikkat çekilerek, gitarın üzerindeki bu deliğin ne işe yaradığı hakkında sohbet edilir, gitarlardan birinin ses deliği karton yardımıyla kapatılarak sesteki değişim gözlemlenir.
• Çocuklardan çember şeklinde oturmaları istenir. Hazırlanan gitarlar ve ritim aletleri ile ritim çalışması yapılır.
• Bütün çocukların ritim çalışması sırasında hazırladıkları gitarı kullanmasına fırsat verilir.


DEĞERLENDİRME:

• Daha önce gerçek bir gitar çaldınız mı?
• Gitar hazırlarken lastik yerine başka neler kullanabilirdik?
• Gitarın üzerindeki ses deliği kapandığında lastiklerden çıkan seslerde ne gibi değişiklikler oldu?
• Üzerinde teller bulunan başka müzik aletleri var mıdır? Nelerdir?
• Gitar çalarken neler hissettin?


MATERYALLER:  Kutu, lastik, kalem, gitar resmi, müzik merkezi malzemeleri

SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Lastik, gitar, ses deliği,İnce-Kalın

AİLE KATILIMI: Ailelerden çocuklarıyla müzik aleti tasarlamaları istenebilir. Örneğin; marakas, zil, ritim çubukları vb.


UYARLAMA: Sınıfta işitme yetersizliği olan bir çocuk varsa; müzik aletlerine dokunarak titreşimleri hissetmeleri sağlanabilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR: 



• Sınıftaki çocuk sayısı dikkate alınarak merkezdeki materyaller çeşitlendirilmelidir.
• Gerçek materyallerin bulundurulmasına özen gösterilmelidir.



ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:

Sınıfa enstrüman çalan bir misafir davet edilebilir. 











Yorumlar