22.05.2020 Oyun ve Sanat Etkinlik Planı
GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI
Ad Soyad: Gamze Büyüköz
Çocuk Gelişimi (U.Ö)
180911081
Tarih: 22.05.2020
Yaş Grubu: 48-60 Ay
Güne Başlama Zamanı: Çocuklar güler yüzlü bir şekilde karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlık yapmaları söylenir. Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir. Okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.
Oyun Zamanı: Güne başlama zamanı sona erdikten sonra çocuklara hangi öğrenme merkezinde oynamak istedikleri sorulur.Öğretmen öğrencileri öğrenme merkezlerine yönlendirir ve öğrencilerini izler.
Kahvaltı,Temizlik: Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamak için lavaboya giderler. Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
Etkinlik Zamanı: "Hava Çarkı Oyunları" (Sıcak-Soğuk, Hava Durumu) isimli Sanat, Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
Günü Değerlendirme: Gün sonunda çocuklarla ilk olarak değişiklik gösteren bugünkü hava durumu hakkında konuştuk. Çocuklara tek tek söz hakkı verildi ve hepsinin ilginç yorumları vardı. ilk bahar, yaz, son bahar, kış mevsimlerinde neler olduğu nasıl kıyafetler giyilmesi gerektiği hakkında tekrar konuşuldu.Yaz ayını çok sevdiklerini ve denize girmenin onları mutlu ettiği hakkında konuştular. Çocuklar tek tek şemsiyelerini tarif ettiler. Etkinliğin sonunda hava durumları ile ilgili bilgi edindiklerini gözlemledim. Böylelikle etkinlikten keyif aldıklarını gözlemledim. Evde neler yapmaları gerektiği hakkında konuşuldu.
Eve Gidiş: İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Güler yüzle evlerine gönderilir.
Genel Değerlendirme:
Çocuk Açısından:
Program Açısından:
Öğretmen Açısından:
ETKİNLİK PLANI
Etkinlik Adı: Hava Çarkı Oyunları (Sıcak-Soğuk, Hava Durumu)
Etkinlik Türü: Sanat, Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
Yaş Grubu: 48-60 Ay
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSELGELİŞİM
Kazanım 20. Nesne/sembollerle grafik hazırlar. (Göstergeleri; Nesneleri sembollerle göstererek grafik oluşturur.Grafiği inceleyerek sonuçlarını açıklar.)
DİL GELİŞİM
Kazanım 8. Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri; Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.)
ÖZ BAKIM BECERİLERİ
Kazanım 8: Sağlığı ile ilgili önlemler alır. (Göstergeleri; Sağlığına dikkat etmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları açıklar.Sağlığını korumak için yapması gerekenleri söyler. Sağlığını korumak için gerekenleri yapar.)
ÖĞRENME SÜRECİ
DEĞERLENDİRME:
MATERYALLER: Güneşli hava, karlı hava, yağmurlu hava, rüzgârlı hava, bulutlu hava resimleri ,karton, yapıştırıcı, boyalar. müzik, müzik çalar.
SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Hava, hava durumu, Sıcak-Soğuk-Ilık
AİLE KATILIMI: Ailelerden çocukları ile hava durumunu izlemeleri ve yarın havanın nasıl olacağı hakkında sohbet etmeleri istenebilir.
UYARLAMA: Sınıfta ortopedik yetersizliği olan öğrenci varsa; öykünme hareketlerinin yer aldığı oyuna bulunduğu sandalyeden, grup içerisinde devam etmesine özen gösterilebilir.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:
Ad Soyad: Gamze Büyüköz
Çocuk Gelişimi (U.Ö)
180911081
Tarih: 22.05.2020
Yaş Grubu: 48-60 Ay
Güne Başlama Zamanı: Çocuklar güler yüzlü bir şekilde karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlık yapmaları söylenir. Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir. Okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.
Oyun Zamanı: Güne başlama zamanı sona erdikten sonra çocuklara hangi öğrenme merkezinde oynamak istedikleri sorulur.Öğretmen öğrencileri öğrenme merkezlerine yönlendirir ve öğrencilerini izler.
Kahvaltı,Temizlik: Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamak için lavaboya giderler. Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
Etkinlik Zamanı: "Hava Çarkı Oyunları" (Sıcak-Soğuk, Hava Durumu) isimli Sanat, Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
Günü Değerlendirme: Gün sonunda çocuklarla ilk olarak değişiklik gösteren bugünkü hava durumu hakkında konuştuk. Çocuklara tek tek söz hakkı verildi ve hepsinin ilginç yorumları vardı. ilk bahar, yaz, son bahar, kış mevsimlerinde neler olduğu nasıl kıyafetler giyilmesi gerektiği hakkında tekrar konuşuldu.Yaz ayını çok sevdiklerini ve denize girmenin onları mutlu ettiği hakkında konuştular. Çocuklar tek tek şemsiyelerini tarif ettiler. Etkinliğin sonunda hava durumları ile ilgili bilgi edindiklerini gözlemledim. Böylelikle etkinlikten keyif aldıklarını gözlemledim. Evde neler yapmaları gerektiği hakkında konuşuldu.
Eve Gidiş: İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Güler yüzle evlerine gönderilir.
Genel Değerlendirme:
Çocuk Açısından:
- Bugün için belirlenen etkinlikler, çok fazla ilgi çekici olduğundan çocukların dikkatleri dağılmadan etkinlikler tamamlanıldı.
- Her bir çocuk çalışmalara katıldı. Dolayısıyla da amaçlara ulaşıldığı düşüncesindeyim.
- Oyun etkinliğinde verilen yönergelere uygun olarak hareket edebildiler
- Oyun etkinliği çocukların çok hoşlarına gitti.
- Sanat etkinliğine severek katıldılar, çok hoşlarına gitti.
- Çocukların merak düzeyleri üst seviyedeydi bu da etkinliklerde eğlenceli vakit geçirmelerini sağladı.
- Bugünkü etkinliklerden çok keyif aldılar. Özellikle oyun etkinliğini çok sevildi bir kaç kez tekrar edildi.
- Grup içersinde yer almaları, çocukları heyecanlandırıp, olumlu yönde motive etti.
- Grup olarak etkinliğe katılmaları, etkinliğe karşı istekli olmalarını sağladı.
- Çocuklar günlük yaşamda deneyim kazanma fırsatı buldular.
Program Açısından:
- Etkinlikler için ayrılan süre yeterliydi.
- Plan çocukların yaş grubuna uygun olarak hazırlanmış olup, çocukların gelişimlerini desteklediği düşüncesindeyim.
- Materyal olarak kendi bedenlerini kullanmak, çocuklar için eğlenceliydi.
- Materyaller yeterli ve uygundu.
- Etkinlikler amacına uygun olarak gerçekleşti.
- Planın tamamı uygulandı. Uygulama aşamalarında herhangi bir problemle karşılaşılmadı.
- Kullanılan materyaller etkinliklerle örtüştü.
- Genel olarak planın çocukların gelişim seviyelerine uygun olduğunu düşünüyorum.
- Kazanım ve göstergeler yeterliydi.
- Uygulanan etkinlikler çocukların ilgilerini çektiğinden ve sürpriz durumlar meydana getirdiğinden, öğrenme süreci çocuklar için eğlenerek öğrendikleri bir süreç haline dönüştü.
- Etkinlikler çocuk merkezliydi
Öğretmen Açısından:
- Etkinlikler çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak hazırlanıldı.
- Program kolay uygulanabildi.
- Planı uygularken bir zorluk yaşamadım.
- Çocuklar etkinliklere kolay ilgi gösterdiler.
- Çocukların ilgi ve dikkati yapılan etkinliklere çekilmede başarılı olundu.
- Çocukların etkinliklere istekli şekilde katılmaları beni olumlu yönde motive etti.
- Yapılan etkinliklerde hem ben, hem de çocuklar eğlenceli vakit geçirdik.
- Etkinlik çocukların ilgisini çekebilecek şekilde sunuldu.
ETKİNLİK PLANI
Etkinlik Adı: Hava Çarkı Oyunları (Sıcak-Soğuk, Hava Durumu)
Etkinlik Türü: Sanat, Oyun (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
Yaş Grubu: 48-60 Ay
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSELGELİŞİM
Kazanım 20. Nesne/sembollerle grafik hazırlar. (Göstergeleri; Nesneleri sembollerle göstererek grafik oluşturur.Grafiği inceleyerek sonuçlarını açıklar.)
DİL GELİŞİM
Kazanım 8. Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri; Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.)
ÖZ BAKIM BECERİLERİ
Kazanım 8: Sağlığı ile ilgili önlemler alır. (Göstergeleri; Sağlığına dikkat etmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları açıklar.Sağlığını korumak için yapması gerekenleri söyler. Sağlığını korumak için gerekenleri yapar.)
ÖĞRENME SÜRECİ
- Çocuklara hava durumu ile ilgili bilgiler verilir. (Hava durumunun belli bir yerde herhangi bir mevsimdeki günlük hava koşulu olduğu söylenir.) Hava durumunu dikkate alarak giyinmenin sağlığımız için önemi hakkında konuşulur.
- Büyük daire şeklindeki bir karton beş bölüme ayrılır. Yağmurlu, karlı, güneşli, bulutlu, rüzgârlı hava resimlerinin olduğu kartlar bu bölmelere yapıştırılır. Daire şeklinin ayrılmış olduğu beş parçanın birleştiğinde tekrar daire şeklini oluşturduğuna dikkat çekilir. Hava durumu çarkı çocuklarla birlikte pastel boyalar kullanılarak renklendirilir.
- Dairenin ortasına kartondan hazırlanan bir ok yerleştirilir. O gün hava nasıl ise çocuklarla konuşulur ve ok o günün hava durumunu gösteren bölmeyi gösterecek şekilde yönlendirilir. Çocuklara “İş birliği içinde hazırlamış olduğumuz bu hava durumu çarkını kısa bir sürede hazırladık. Tek başımıza yapmış olsaydık çok zamanımızı alacaktı.” denerek işbirliği içinde çalışmanın önemine vurgu yapılır.
- Hazırlanan hava durumu çarkı ile bir oyun oynanacağı söylenir. Müzik açıldığı zaman herkes müziğin ritmine göre dans eder. Müzik durduğunda çarkın gösterdiği hava durumuna uygun yönergeler verilir. Örneğin; çark yağmurlu havayı gösteriyorsa “Şimdi hep beraber aynı anda şemsiyelerimizi açıyoruz.” yönergesi verilir. Tüm çocuklar aynı anda şemsiye açma öykünmesi yapar ve oldukları yerde donarlar. Müzik açıldığında yeniden müziğin ritmine uygun dans ederler. (Çark güneşli havayı gösterdiğinde tüm çocuklar aynı anda güneşlenme öykünmesi yapar vb.) Diğer hava durumunu gösteren öykünmeler gerçekleştirilerek oyun devam eder.
DEĞERLENDİRME:
- Bugün yaptığımız çark bize ne gösteriyordu?
- Yağmurlu bir günde kendin nasıl hissedersin?
- Güneşli bir günde kendini nasıl hissedersin?
- Yarın havanın nasıl olacağını tahmin eder misin?
- İş birliği içinde hazırladığımız hava durumu çarkını tek başına yapıyor olsaydın neresini yaparken zorlanırdın?
- Televizyondan hava durumu ile ilgili program izlediniz mi?
- Güneşli havalarda neler yaparsınız?
- Yağmurlu havalarda nasıl giyinirsiniz?
- Soğuk bir kış günü hangi kıyafetlerini tercih edersin?
- Sıcak bir yaz günü neler giyersin?
- Hava durumunu başka nasıl gösterebiliriz?
MATERYALLER: Güneşli hava, karlı hava, yağmurlu hava, rüzgârlı hava, bulutlu hava resimleri ,karton, yapıştırıcı, boyalar. müzik, müzik çalar.
SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Hava, hava durumu, Sıcak-Soğuk-Ilık
AİLE KATILIMI: Ailelerden çocukları ile hava durumunu izlemeleri ve yarın havanın nasıl olacağı hakkında sohbet etmeleri istenebilir.
UYARLAMA: Sınıfta ortopedik yetersizliği olan öğrenci varsa; öykünme hareketlerinin yer aldığı oyuna bulunduğu sandalyeden, grup içerisinde devam etmesine özen gösterilebilir.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
- Sınıftaki çocuk sayısı dikkate alınarak merkezdeki materyaller çeşitlendirilmelidir.
- Çeşitli metaryeller bulundurulmalıdır.
- Dikkat çekici metaryeller bulundurulmalıdır.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:
- Çocuklardan bugün havanın nasıl olduğunu anlatan bir resim çizmeleri istenebilir.
- Hava durumu çarkının içerisinde bulunacak resimler çocuklar tarafından çizilerek hazırlanabilir.

Yorumlar
Yorum Gönder