08.05.2020 Matematik ve Drama Etkinlik Planı

                                                         GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI


Ad Soyad: Gamze Büyüköz
Çocuk Gelişimi (U.Ö)
180911081

Tarih: 08.05.2020

Yaş Grubu: 48-60 Ay 

Güne Başlama Zamanı: Çocuklar güler yüzlü bir şekilde karşılanır, selamlanır ve sınıflarına geçmek için hazırlık yapmaları söylenir. Yardıma ihtiyaç duydukları konularda yardım edilir. Okula gelmeyen çocuklar varsa belirlenir, çocuklarla kısa bir sohbet edilir.
Oyun Zamanı: Güne başlama zamanı sona erdikten sonra çocuklara hangi öğrenme merkezinde oynamak istedikleri sorulur.Öğretmen öğrencileri öğrenme merkezlerine yönlendirir ve öğrencilerini izler. 
Kahvaltı,Temizlik: Kahvaltı zamanı geldiğinde tüm çocuklar sıraya girerek ellerini yıkamak için lavaboya giderler. Temizlik sonrası kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
Etkinlik Zamanı: "Sandalla Geziye Çıkıyoruz" isimli drama, matematik(Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
Günü Değerlendirme: Gün sonunda çocuklarla tek tek yaptığımız etkinlik hakkında sohbet ettik. Etkinliğe merakla katıldıkları ve çok heyecanlı bir şekilde dile getirdiklerini söylediler.Başka türlü nasıl bir süreçte ilerleyebilirdik, nasıl değişiklikler yapabilirdik, kim nasıl davranmak isterdi, kim ne olsun istemezdi, mutlu oldukları, eğlendikleri bir etkinlik olup olmadığı hakkında konuşuldu. Hem şaşırtıcı hem de düşündürücü bir etkinlik olduğunu dile getirdiler. Daha önce aileleri ile sandala binip binmedikleri hakkında konuşuldu. Böylelikle etkinlikten keyif aldıklarını gözlemledim. 
Eve Gidiş: İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Güler yüzle evlerine gönderilir.

Genel Değerlendirme: 

Çocuk Açısından:

  •   Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı.
  • Bugün için belirlenen etkinlikler, çok fazla ilgi çekici olduğundan çocukların dikkatleri dağılmadan etkinlikler tamamlanıldı.
  • Çocuklar etkinliklere severek ve isteyerek katıldılar.
  •  Çocukların merak düzeyleri üst seviyedeydi bu da etkinliklerde eğlenceli vakit geçirmelerini sağladı.
  • Grup içersinde yer almaları, çocukları heyecanlandırıp, olumlu yönde motive etti.
  • Grup olarak etkinliğe katılmaları, etkinliğe karşı istekli olmalarını sağladı.

Program Açısından: 

  • Etkinliklerde kazanım ve göstergelere ulaşıldı.
  • Etkinliklerin süresini çocukların dikkat sürelerine göre artırıp azalttım.
  • Planı aksatan özel durumlar olmadı.
  • Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için bir takım fırsatlar verilmeye çalışıldı.
  •  Etkinlikler amacına uygun olarak gerçekleşti.
  •  Plan aktiflik pasiflik dengesi göz önünde bulundurularak hazırlandığı için ne çok yorucu ne çok sıkıcıydı.
  •    Kazanım ve göstergeler yeterliydi.
  • Uygulanan etkinlikler çocukların ilgilerini çektiğinden ve sürpriz durumlar meydana getirdiğinden, öğrenme süreci çocuklar için eğlenerek öğrendikleri bir süreç haline dönüştü.
Öğretmen Açısından:

  • Amaçlar çocukların gelişim seviyelerine uygunluğu ve etkinlikler arasındaki aktif-pasif dengesinin sağlanmış olması öğretmen olarak başarılı olmamda bana yardımcı oldu.
  • Program kolay uygulanabildi.
  • Planı uygularken bir zorluk yaşamadım.
  • Çocuklar etkinliklere kolay ilgi gösterdiler.
  •  Çocukların ilgi ve dikkati yapılan etkinliklere çekilmede başarılı olundu.
  • Çocukların etkinliklere istekli şekilde katılmaları beni olumlu yönde motive etti.
  • Etkinlik çocukların ilgisini çekebilecek şekilde sunuldu.
                                              
                                                     ETKİNLİK PLANI

Etkinlik Adı: Sandalla Geziye Çıkıyoruz 
Etkinlik Türü: Drama , Matematik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
Yaş Grubu: 48-60 Ay 

                                         KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

BİLİŞSELGELİŞİM
Kazanım 16.  Nesneleri kullanarak basit toplama ve çıkarma işlemlerini yapar. (Göstergeleri; Nesne grubuna belirtilen sayı kadar nesne ekler. Nesne grubundan belirtilen sayı kadar nesneyi ayırır.)
Kazanım 19. Problem durumlarına çözüm üretir. (Göstergeleri;Probleme çeşitli çözüm yolları önerir, Seçtiği çözüm yolunun gerekçesini söyler, Çözüm yollarından birini seçer, Seçtiği çözüm yolunu dener.)
MOTOR GELİŞİM: 
 Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. (Göstergeleri; Belirli bir mesafeyi sürünerek gider.)

ÖĞRENME SÜRECİ:

Sınıfın ortasına büyükçe bir çarşaf serilir. Çocuklara
“Hep birlikte sandalla geziye çıkmaya ne dersiniz?” denerek çocukların dikkati çekilir. Çarşafın üzerine oturmaları sağlanır.
• "Hava çok güzel. Rüzgârın esintisini hissediyor musunuz? Hava bulutlanmaya, deniz dalgalanmaya
başladı. Sandalımız dalgalarla boğuşuyor, dalgalar sandalımızı sürüklüyor. Yağmur da yağmaya başladı. Eyvah! Sandalımıza su dolmaya başladı. Hemen denize atlayalım. Deniz çok derin, dikkat edelim. İleride bir kara gözüküyor. Karaya doğru yüzelim (Sınıfta bir yer ismi verilir, çocuklar oraya sürünerek
gitmeleri için yönlendirilir). Oh! Karaya ulaştık sayılır. Sığ yere geldik. Yürüyerek karaya çıkabiliriz. Ama çok yorulduk. Kumlara uzanıp biraz dinlenelim. Şimdi hep beraber etrafı gezelim. Burası küçük bir ada. Bizi burada bulup kurtarmalarını bekleyene kadar ne yapmamız gerektiğini düşünelim. Yanımızda hiçbir şey yok. Haydi, hep birlikte yemek bulmak, uyumak ve bu adadan kurtulmak için neler yapmamız gerektiğine karar verelim” denilerek canlandırmalar yapılır.
• Sonlandırmaya yakın çocuklara fark ettirmeden yerlere küçük taşlar bırakılır.
• Öğretmen “Bir gemi, haydi! Hep beraber el sallayıp bağırarak kendimizi gösterelim. Gemi yaklaşana kadar hatıra olarak çakıl taşı toplayalım. Topladığınız taşları çantama koyalım.” denir. ve gemiye binerek drama sonlandırılır.
• Çocuklar masalara oturur. İçinde taş olan torba çocuklara elden ele verilerek içinden on tane taş almaları sağlanır.
• Taşlarla ekleme ve eksiltme çalışmaları yapılır.


DEĞERLENDİRME:

• Bu etkinlikte neler yaptık?
• Hiç sandal, tekne veya gemiye bindiniz mi? Nerede? Nereye gittiniz?
• Kimler yüzme biliyor? Derin yerde mi, sığ yerde mi yüzersiniz?
• Adada başka neler yapabilirdik?
• Yüzerken nelere dikkat edilmelidir?


MATERYALLER: Çarşaf, çakıl taşları, torba

SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Esinti, ada, çözüm, boğuşmak, sürünmek, sandal, tekne, sürüklenmek,  Derin-Sığ

AİLE KATILIMI:
• Ailelerden çocuklarıyla “Ailemiz kaç kişi? Evimizde kaç oda var? Araba/Hayvan oyuncakların kaç tane? Dolabında kaç çekmece var? En alt çekmecemin içinde neler var? Gibi sayma aktivitelerini sohbet halinde yaptırmaları istenebilir.

UYARLAMA:
• Sınıfta zihinsel yetersizliği olan çocuk varsa; etkinliklere aktif olarak katılımı sağlanmalı ve başarılı girişimleri ödüllendirilmelidir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
  • Oyunda adada yaşayabilmek için iş bölümü yapılması gerektiği vurgulanarak ve çeşitli pekiştirmeler yapılarak iş birliği değerine dikkat çekilir.
  • Taş yerine kuru fasulye, nohut, ponpon, boncuk vb. kullanılabilir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:
  • Sınıf içindeki oyuncakları kullanarak “Beş ayı kardeş birlikte oynuyormuş. Ayıların ikisi eve erken gitmek zorunda kalmış. Şimdi kaç ayı bahçede oynuyor?” gibi eklemeler çıkarmalar yaparak eğlenceli çalışmalar yapılabilir.
  • “El Ele Okul Öncesi Eğitime” kitabında yer alan, toplama-çıkarma işlemleri ile ilgili çalışma sayfası uygulanabilir.





Yorumlar